Plan tygodniowy – sen

W tym tygodniu skupimy się na tym abyś się dobrze wysypiała ! Dlatego pilnuj tego i obserwuj jaką różnicę w codziennym funkcjonowaniu zauważysz.  Osoby wysypiające się aż o 55% rzadziej cierpią na otyłość i ciągłą chęć podjadania. Prawidłowy sen wpływa również istotnie na zdolność do metabolizowania cukru i utrzymywania jego prawidłowych poziomów we krwi. Dlatego jest bardzo istotnym czynnikiem w prewencji nadmiernej wagi oraz cukrzycy typu II.

Sen jest podstawą zdolności koncentracji i maksymalizacji pracy umysłowej. Większość błędów, wypadków przy pracy czy zaniedbań zostaje popełniane przez osoby, które nie mają czasu na zdrowy sen. Nie bez powodu osoby, od których wymaga się wybitnej koncentracji i refleksu tj. pracownicy medyczni, kierowcy, strażacy, wojskowi zawsze muszą być wyspani aby dobrze wykonywać swoje zadania. Wg badań niewyspanie jest stanem porównywalnym w skutkach do upojenia alkoholowego, a ryzyko błędu w powierzonym zadaniu jest większe o 33%!

Regularne wysypianie się ma ogromny wpływ na zdolności wysiłkowe oraz regenerację. Nie tylko usprawnia postrzeganie, refleks oraz zdolność do koncentracji. Przyczynia się również do szybszej regeneracji ciała na poziomie biochemicznym – istotnie wpływa na zmniejszenie poziomu kortyzolu we krwi i przyczynia się do zwiększonego wyrzutu hormonu wzrostu oraz testosteronu. Sen jest zatem ważny dla każdego sportowca – zarówno amatora jak i profesjonalisty.

Plan do pobrania

Artykuły Treningi

Nowy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Sernik jogurtowy bez pieczenia
Następny
Pieczone pierogi drożdżowe z kapustą i grzybami